Endorsed Candidates 2022

On May 18th, 2022, The Committee on Political Education (COPE) of the Maryland State and DC AFL-CIO endorsed the following candidates for the 2022 Primary Elections in Maryland and DC:

United States Senate
Chris Van Hollen

United States House of Representatives
District 1 - Heather Mizeur
District 2 - Dutch Ruppersberger
District 3 - John Sarbanes
District 4 – Donna F. Edwards
District 5 – Steny Hoyer
District 6 – David Trone
District 7 – Kweisi Mfume
District 8 – Jamie Raskin
District of Columbia – Eleanor Holmes Norton

Maryland Governor
Tom Perez

Comptroller
Brooke Lierman

Attorney General
Anthony Brown

Maryland State Senate
District 3 – Karen Lewis-Young
District 8 – Kathy Klausmeier
District 9 - Katie Fry Hester
District 11 – Shelly Hettleman
District 12 – Clarence Lam
District 14 – Craig Zucker
District 15 – Brian Feldman
District 16 - Susan C. Lee
District 17 - Cheryl C. Kagan
District 18 – Jeff Waldstreicher
District 19 – Ben Kramer
District 20 – Will Smith
District 21 – Jim Rosapepe
District 22 – Paul G. Pinsky
District 24 – Joanne Benson
District 25 – Melony G. Griffith
District 27 – Michael Jackson
District 28 – Arthur Ellis
District 30 – Sarah Elfreth
District 32 – Pam Beidle
District 33 – Dawn Gile
District 34 – Mary-Dulany James
District 38 – Michele Gregory
District 39 – Nancy C. King
District 41 – Jill Carter
District 43 – Mary Washington
District 44 – Charles Sydnor
District 47 – Malcolm Augustine

Maryland House of Delegates
District 1C – Carrie Hinton
District 3 – Karen Simpson
District 3 – Ken Kerr
District 3 – Stephen Slater
District 4 – Andrew Duck
District 5 – Dennis Frazier
District 8 – Carl Jackson
District 8 – Harry Bhandari
District 8 – Nick Allen
District 9A – Natalie Ziegler
District 9A – Steve Bolen
District 9B – Courtney Watson
District 10 – Adrienne Jones
District 10 – Jennifer White
District 11A – Cheryl Pasteur
District 11B – Dana Stein
District 11B – Lisa Belcastro
District 12A – Jessica Feldmark
District 12A – Terri Hill
District 13 – Jen Terrasa
District 13 – Vanessa Atterbeary
District 14 – Anne Kaiser
District 14 – Eric Luedtke
District 14 – Pam Queen
District 15 – David Fraiser-Hidalgo
District 15 – Lily Qi
District 15 – Linda Foley
District 16 – Ariana Kelly
District 16 – Marc Korman
District 16 – Sara N. Love
District 17 – Julie Palakovich Carr
District 17 – Kumar Barve
District 18 – Emily Shetty
District 18 – Jared Solomon
District 19 – Bonnie Cullison
District 19 – Charlotte Crutchfield
District 19 – Vaughn Stewart
District 20 – David Moon
District 20 – Jheanelle Wilkins
District 20 – Lorig Charkoudian
District 21 – Ben S. Barnes
District 21 – Joseline Pena-Melnyk
District 21 – Mary A. Lehman
District 22 – Alonzo T. Washington
District 22 – Anne Healey
District 22 – Nicole A. Williams
District 23 – Januari McKay
District 23 – Kym Taylor
District 23 – Marvin E. Holmes, Jr.
District 24 – Andrea Fletcher Harrison
District 24 – Christopher Stevenson
District 24 – Jazz M. Lewis
District 25 – Darryl Barnes
District 25 – Karen Toles
District 25 - Nick Charles
District 26 – Andre D. Nottingham
District 26 – Krisleda Valderrama
District 26 – Veronica Turner
District 27A – Susie Proctor
District 27B – Jeff Long
District 28 – C.T. Wilson
District 28 – Debra Davis
District 28 – Edith J. Patterson
District 29B – Brian Crosby
District 30A – Dana Jones
District 30A – Shaneka Henson
District 30B – Courtney Buiniskis
District 32 – Mark Chang
District 32 – Mike Rogers
District 32 – Sandy Bartlett
District 33A – Andrew Pruski
District 33C – Heather Bagnall
District 34A – Steve Johnson
District 37A – Sheree Sample-Hughes
District 39 – Clint L. Sobratti
District 39 – Kirill Reznik
District 39 – Lesley Lopez
District 40 – Kathy Shulman
District 40 – Marlon Amprey
District 40 – Melissa Wells
District 41 – Sandy Rosenberg
District 41 – Tony Bridges
District 42B – Michele Guyton
District 43A – Regina Boyce
District 43B – Cathi Forbes
District 44A – Eric Ebersole
District 44B – Aletheia McCaskill
District 44B – Sheila Ruth
District 45 – Chanel Branch
District 45 – Stephanie Smith
District 46 – Luke Clippinger
District 46 – Mark Edelson
District 46 – Robbyn Lewis
District 47A – Dianne Fennell
District 47A – Julian Ivey
District 47B – Marlin Jenkins